Az ezerarcú rózsa
A rózsa évezredredek óta a nőiesség szimbóluma és a rózsaolaj számtalan felhasználási formája közül a rózsavíz az egyik, amelyik már Egyiptom királynőjét, Kleopátrát is megihlette- rendszeresen fürdött rózsavízben és rózsaolajat használt.
A rózsavíznek számos pozitív egészségügyi hatása ismert,
- Segít az emésztési problémák kezelésében,
- Csökkenti a keringési zavarokat, valamint olyan vitaminok forrása, mint az A-vitamin, B-vitamin, B3-vitamin, C-vitamin, D és E-vitamin.
- Öregedés gátló hatása van,
- Erősíti a sejtfalakat, és tonizáló hatásának hála eltünteti a pattanásokat,
- Kisimítja a szemkörnyéki ráncokat, eltünteti a szem alatti karikákat, revitalizálja az öregedő bőrt
- Hatékony sminkeltávolító, Vegyszerek helyett rózsavíz! Öntsünk egy keveset a vattakorongra és sminklemosóként is használható. (Komolyabb, vízálló smink lemosására viszont alkalmatlan, itt javasoljuk egy másik tisztító hatású természetes arclemosónkat a kókuszolajat.)
- Csillapítja a gyulladásokat, tisztítja az eltömődéseket, gátolja a herpesz kialakulását, csökkenti a fogínyvérzést
- Kitűnően kezelhető vele az enyhe fejbőrgyulladás,valamint a gombás fertőzés okozta korpásodás gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatása miatt
Remek fertőtlenítő, összetevőinek hála képes elpusztítani a baktériumokat. A rózsavíz minden bőrtípushoz kiváló.
De nemcsak a bőrünknek táplálék, hanem a szervezetünknek is. Azok, akik nem szívesen kúrálják magukat gyógyszerekkel, tudják, hogy a rózsaszirom csersavtartalmának köszönhetően gyógyírként hat mandulagyulladásra és bélhurutra egyaránt.
Milyen egyéb jótékony hatásokkal bír?
Nyugtató hatás:
– a rózsavíz rendkívül nyugtató, ha fürdésnél a forró vízbe tesszük
– a stressz miatt kialakult betegségeknél, szívbetegeknél, peptikus fekélyeknél is hatásosnak bizonyult ez a fajta víz
Vitaminpótlás:
– esszenciális vitaminokat tartalmaz (B3, C, D, E)
– antioxidánsok, flavonoidok és cink is található benne
Teaként fogyasztva:
– a rózsavízzel készített teát húgyúti fertőzések, gyomorproblémák kezelésére ajánlják
Élelmiszer aromaként: néhány ételt lehet is ízesíteni ezzel a vízzel (csak kis mennyiségben!)
(fagylaltokat, süteményeket, pudingokat, indiai curryt, marcipánokat)
Hajápolásban:
– hajmosásnál is alkalmazható : Az utolsó hajöblítéshez használhatunk rózsavízet, a hajat puhává és fényessé teszi. Hozzá adhatjuk samponhoz vagy hajbalzsamhoz keverve is, mert nyugtatja a fejbőrt. A rózsavíz javítja a haj minőségét, hidratálja és táplálja azt.- csökkenti a fejbőrön lévő gyulladást
– növeli a fejbőr vérellátását, ezáltal serkentheti a hajnövekedést is
– hajkondicionáló szer
A rózsa szirmaiban található illóolaj igazán értékes. Kozmetikumokban és gyógyításhoz is ezt a gazdag illóolajat használhatjuk, ha magunk akarunk gondoskodni a megfelelő minőségű (100%-os, organikus) és mennyiségű hatóanyag tartalomról.
A rózsaolaj egyensúlyban tartja a női hormonokat, szabályozza a havi vérzés ciklikusságát, enyhíti az ilyenkor tapasztalható görcsöket. Gyógyír a húgyúti és ivarszervi fertőzésekre. Legjobb eredmény az ideges és szorongásos gátlások oldásában érhető el. A rózsaolaj serkenti a vérkeringést és erősíti a hajszálereket. Enyhíti a pikkelysömör és az ekcéma kellemetlen tüneteit, és más bőrgyulladásokra is hat. A rózsaolaj kellemesen enyhe, így kisgyermekek kezelésére is alkalmas.
Érzelmi hatások : A rózsaolaj elcsitítja az érzelmeket. Eloszlatja a hangulati kilengéseket, különösen jó a szülés után fellépő depresszió eloszlatására. Megnyugtatja az idegeket, megszünteti az álmatlanságot.
Hogyan alkalmazzuk a rózsa illóolajat?
Párologtathatjuk illólámpa segítségével, inhalálhatjuk, használhatjuk fürdővízbe, masszázsolajhoz keverve, parfümként, keverhetjük természetes kozmetikumainkba.
Szemkörnyék ápoló és arcbőr feszesítő rózsavízből – recept
Természetes kollagén tartalmánál fogva remek bőrregeneráló, feszesítő hatású. Segít visszaállítani a bőr rugalmasságát, így szemkönyék ápolásra és arc feszesítésre szoktuk használni.
Hozzávalók:
- 1 rész lenmag
- 5 rész rózsavíz
Elkészítése:
Óvatosan felforrósítjuk a rózsavizet, beletesszük a lenmagot, majd 2 perc után lekapcsoljuk a lángot, leszűrjük a főzetünket, hagyjuk kihűlni (pár perc), míg zselés álla nem lesz, és frissen használjuk. Hagyjuk bőrünkön megdermedni, majd dörzsöljük vagy mossuk le. Mivel nem tartható el sokáig, így mindig a szükséges mennyiséget érdemes kikeverni.
forrás: antalvali.com, napidoktor.hu